تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

پوتین: سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران اشتباهی بزرگ است

رئیس جمهوری روسیه با اشاره به پای بندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در برجام، سیاست تحریمی آمریکا را در قبال ایران و دیگر کشورها اشتباهی بزرگ خواند.

به گزارش ایرنا، «ولادیمیر پوتین»رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه در نشست “والدای” Valday در بندر سوچی این کشور افزود: کشورهای اروپایی هم عقیده ندارند که ایران توافق هسته ای برجام را نقض کرده است بنابراین سیاست تحریمی آمریکا اشتباه بزرگی است که اعتماد به دلار را به عنوان ارز ذخیره جهانی از بین می برد.

پوتین با بیان این که بسیاری از کشورها به فکر استفاده از ارزهای دیگر به جای دلارهستند، ادامه داد: کشورهای اروپایی می خواهند با ایران تجارت کنند و روسیه نیز در حال حرکت به سمت استفاده از پول ملی در تجارت با ایران و دیگر کشورها است.

رئیس جمهوری روسیه، با انتقاد از اقدامات یکجانبه آمریکا در خاورمیانه گفت: اقدام های آمریکا علیه ایران به مبارزه با تروریسم و حل بحران های خاورمیانه کمک نمی کند و برای این منطقه، مشکل ساز است. 

پوتین به مخالفت امریکا با حضور ایران در سوریه اشاره کرد و گفت: ایران و سوریه کشورهای مستقلی هستند و متقاعد کردن ایران برای خروج از سوریه از عهده روسیه خارج است.

رئیس جمهوری روسیه افزود: در سوریه ساختار امنیتی در حال ایجاد است و اگر کسانی می خواهند دیگران از این کشور خارج شوند باید حمایت از تروریست ها و تامین مالی آنها را متوقف کنند.

پوتین تصریح کرد: گروه تروریستی داعش حضور خود را در بخشی از سوریه که در کنترل نیروهای آمریکایی و نیروهای مورد حمایت آمریکاست، گسترش داده است.

رئیس جمهوری روسیه در بخش دیگری از سخنانش به قتل “جمال خاشقچی” Jamal Khashoggi روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی اشاره و تاکید کرد واشنگتن در مورد آنچه در مورد وی رخ داده است، مسئولیت دارد.

پوتین گفت: غربی ها بدون مدرک و شاهد علیه روسیه اقدام می کنند حال آن که در خصوص خاشقچی هیچ اقدامی نمی شود.