تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

تاکید دوباره روسیه بر حضور آمریکا در نشست صلح افغانستان در مسکو

نماینده روسیه در سازمان ملل ضمن تاکید بر حمایت مسکو از آغاز گفت‌وگوهای صلح افغانستان به رهبری مردم این کشور، بار دیگر از آمریکا خواست تا در نشست مسکو شرکت کند.

به گزارش «تاس»، «واسیلی نبنزیا» نماینده دایم روسیه در سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که آمریکا در کنفرانس آتی مسکو درباره افغانستان شرکت کند.

نبنزیا با تاکید بر اینکه برای حمایت بین‌المللی از روند صلح افغانستان برگزاری چنین نشستی ضرورت دارد، تصریح کرد: نشست مسکو همین هدف را دنبال می‌کند، ما قصد داریم تا پس از تثبیت موضع کابل در این زمینه نشستی را در این چهارچوب و با شرکت نمایندگان طالبان برگزار کنیم و امیدواریم که آمریکا نیز در این نشست حضور یابد.

این دیپلمات ارشد روس تصریح کرد: ما معتقدیم که روند مذاکره باید تحت کنترل افغان‌ها پیش برود و بر آمادگی خود برای حمایت از آن‌ها تاکید می‌کنیم.

نبنزیا ادامه داد: ما از تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برای کمک به آغاز روند صلح افغانستان نیز تقدیر می‌کنیم. مهمترین موضوع این است که نباید جایی برای رقابت و اولویت‌دهی به منافع دیگر کشورها در این روند وجود داشته باشد.

نشست مسکو درباره افغانستان در ابتدا قرار بود تا در چهارم سپتامبر برگزار شود و روسیه از ۱۲ کشور از جمله آمریکا نیز دعوت کرد تا در این نشست شرکت کنند اما واشنگتن این دعوت را نپذیرفت.

نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز به نشست مسکو دعوت شدند اما دولت کابل اظهار داشت که در این نشست شرکت نخواهد کرد.

در ۲۷ آگوست اما پس از تماس تلفنی وزیر خارجه روسیه با رئیس جمهور افغانستان دو طرف توافق کردند تا از طریق کانال‌های دیپلماتیک زمان جدیدی را برای برگزاری این نشست تعیین کنند و  اخیرا نیز معاون وزیر خارجه روسیه اظهار داشت که انتظار می‌رود مسکو تا پایان سال جاری میلادی برگزار شود.